pH Electrode Accessories
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (14)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (4)
- (4)
- (4)
- (4)
- (4)
- (4)
- (4)
- (19)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (23)
- (4)
- (1)
- (7)
- (1)
- (2)
- (8)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (4)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (3)
- (1)
- (9)
- (4)
Filtered Search Results
| For Use With (Equipment) | pH Electrodes |
|---|
Mettler Toledo™ InLab™ Sensor Cables: For Temperature Probes
Electrode cables to connect Mettler Toledo Temperature Probes to any meter.
Mettler Toledo™ InLab™ Sensor Cables: For Reference Electrodes
Electrode cables to connect Mettler Toledo reference electrodes to any meter.
| Length (Metric) Cable | 1.2 m |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | Mettler Toledo Reference Electrodes |
| Length (English) Cable | 4 ft. |
| For Use With (Application) | To connect Mettler Toledo reference electrodes to any meter |
Thermo Scientific™ Orion™ Electrode Extension Cables
Extend the length of an electrode cable by 15' (4.57m) when using the Thermo Scientific™ Orion™ Electrode Extension Cables.
| Type | Electrode Extension Cable |
|---|---|
| Length (Metric) Cable | 4.57 m |
| Length (English) Cable | 15 ft. |
Thermo Scientific™ Orion™ Electrode Adapter Cables
Convert an electrode with one connector to the required connector of another meter by using the Thermo Scientific™ Orion™ Electrode Adapter Cables.
OHAUS™ Conductivity Standards
Measure the ability of an electrolyte solution to conduct electricity.
| Boiling Point | ∼100°C |
|---|---|
| Type | Conductivity Standards |
| Water Soluble | Completely Miscible |
| pH Range | ∼6 |
| For Use With (Equipment) | Conductivity Sensor |
| Capacity (English) | 8.45 oz. |
| Color | Clear, Colorless |
| Capacity (Metric) | 250 mL |
Electrode Storage Solution, Spectrum™ Chemical
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
E1012
| Boiling Point | 100°C |
|---|---|
| Description | Water, Potassium Chloride, Potassium Biphthalate |
| Packaging | Poly Bottle |
OHAUS™ Reference Electrolyte for pH Electrode
Electrically connect the measured media to the pH meter.
| Type | Cleaning Solution |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | Electrode |
| Color | Pale Yellow |
| Packaging | Natural Poly Bottle |
| Shelf Life | 1 Year |
| For Use With (Application) | Removal of membrane/junction Protein deposits |
Electrode Storage Solution for Storing Glass and Combination pH Electrodes, Reagents
Electrode Storage Solution for Storing Glass and Combination pH Electrodes, Reagent, for general laboratory use. Manufactured in ISO 9001 facility.
| Boiling Point | 100°C |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | Electrode |
| Solubility | Completely miscible |
| Color | Colorless |
Reagents Holdings Llc Electrode Storage Solution for pH Electrodes, Reagents
Electrode Storage Solution for pH Electrodes, Reagent, for general laboratory use. Manufactured in ISO 9001 facility.
Electrode Cleaning Solution for Removal of Membrane/Junction Protein Deposits, Reagents
Electrode Cleaning Solution for Removal of Membrane/Junction Protein Deposits, Reagent, for general laboratory use. Manufactured in ISO 9001 facility.
| Boiling Point | 100°C |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | Electrode |
| Solubility | Completely miscible |
| Color | Pale Yellow |
| Packaging | Poly Bottle |
Reagents Holdings Llc Electrode Filling Solution 3M Potassium Chloride with AgCl and Surfactant, Reagents
Electrode Filling Solution 3M Potassium Chloride with AgCl and Surfactant, Reagent, for general laboratory use. Manufactured in ISO 9001 facility.
Fisher Science Education™ Electrode Storage Solution
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Science Education
A science education product.
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
A science education product.
For storing pH electrodes.
METTLER TOLEDO AK9 3 METER CABLES FOR SENSORS
Cable AK9 w/Tinned Leads, 3M Length
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More